پس‌کوچه
سیستم‌عامل‌ها
برو به محتوای اصلی

سوال‌های متداولِ Privacy Badger

Privacy Badger چیست؟(بیشتر)

Privacy Badger یک افزونه‌ی مرورگر است که تبلیغات و سایت‌های سوم شخص که شما را در زمان بازدید از صفحات مختلف در وب، مخفیانه دنبال می‌کنند، مسدود می‌کند. اگر یک تبلیغ، بدون اجازه، شما را در سایت‌های مختلف دنبال کند، Privacy Badger، به صورت خودکار، آن تبلیغات را مسدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد که محتوای آن در هیچ یک از صفحات مرورگر بارگذاری و اجرا شود. برای تبلیغ‌دهنده، این مانند آن است که شما ناگهان ناپدید شده‌اید.

فرق Privacy Badger با Disconnect و یا AdBlock و Ghostery و دیگر افزونه‌های مسدودکننده‌ی تبلیغات چیست؟(بیشتر)

Privacy Badger از ایده‌ای متولد شد که بنیاد EFF از حوزه‌ی خصوصی متصور بودند. ایده‌ی آن‌ها این بود که یک افزونه داشته باشند تا بتواند هر نوع رهگیری که باعث آسیب دیدن رضایت کاربران می‌شود را به صورت خودکار شناسایی و مسدود کند، نیاز به دستکاری هیچ تنظیماتی نداشته باشد، به علم کاربر وابسته نباشد، توسط موسسه‌ای تولید شود که به کاربران بیش از تبلیغات اهمیت بدهد و از روش الگوریتمی برای تشخیص این که چه برنامه‌ای مشغول رهگیری است، استفاده کند.

هرچند آن‌ها برنامه‌هایی مانند دیسکانتکت (Disconnect)، ادبلاک (AdBlock Plus)، گوستری(Ghostery) و دیگر برنامه‌های مشابه را دوست دارند (در واقع Privacy Badger بر مبنای کد ABP طراحی شده است)، اما هیچ کدام از آن‌ها دقیقا برنامه‌ای که آن‌ها به دنبال‌ش می‌گشتند، نبود. در تست‌های انجام شده از سوی ما، تمام این برنامه‌ها نیازمند تغییراتی در تنظیمات‌شان برای مسدود کردن دنبال‌کننده‌هایی هستند که نیاز به اجازه‌ی دو طرفه دارند. بسیاری از این افزونه‌ها، مدل تجاری دارند که زیاد مد نظر EFF نیست. و در همین حال، بنیاد الکترونیک فرانتیر (EFF) ابراز امیدواری کرده است که در صورت توسعه الگوریتم و روش سیاست‌گذاری دقیق برای تشخیص رهگیری‌هایی که نیاز به اجازه‌ی دو طرفه دارند، یک دیتابیس در دست خواهند داشت که دیگر افزونه‌ها و یا مرورگرهای مشهور نیز می‌توانند از آن استفاده کنند تا به کاربران امکان کنترل حداکثری نسبت به این که چه چیزی آن‌ها را دنبال می‌کند بدهند.

Privacy Badger چطور کار می‌کند؟(بیشتر)

زمانی که به یک صفحه‌ی وب وارد می‌شوید، ممکن است محتوای آن صفحه از منابع مختلفی آمده باشد. (به عنوان مثال، زمانی که شما از یک صفحه‌ی خبری بازدید می‌کنید، محتوای خبر ممکن است از خود سایت تأمین شده باشد، تبلیغات از شرکت تبلیغاتی تأمین‌شده و بخش نظرات توسط یک شرکت دیگر که مسئولیت این بخش را بر عهده دارد، کنترل و ارائه می‌شود.) Privacy Badger تمام این‌ها را تحلیل می‌کند. اگر زمانی که در حال جست و جو در وب هستید، به نظر برسد که یک منبع در تلاش است که حرکت شما را در سایت‌های مختلف دنبال کند، Privacy Badger وارد عمل می‌شود و به مرورگر شما می‌گوید که محتوای این بخش از این منبع را بارگذاری و اجرا نکند. زمانی که مرورگر بارگذاری و اجرای محتوای یک منبع را متوقف کند، آن منبع دیگر نمی‌تواند شما را دنبال کند.

اگر بخواهیم بحث تخصصی کنیم، Privacy Badger دامنه‌های سوم‌شخصی که حاوی کد عکس، اسکریپت و یا تبلیغات در صفحه باشند را زیر نظر قرار می‌دهد. اگر به نظر برسد که یک سرور سوم شخص تلاش دارد بدون اجازه‌ی شما و با کمک یک کوکی مشخص در سایت‌های مختلف، شما را رهگیری کند، Privacy Badger به صورت خودکار، به محتوای آن سایت سوم شخص اجازه‌ی اجرا نمی‌دهد. در برخی از صفحات، سایت‌های سوم شخص، مواردی اساسی را در صفحه مانند کدهای فونت، تصاویر و یا نقشه را تأمین می‌کنند، Privacy Badger به آنها اجازه‌ی ادامه فعالیت می‌دهد، اما تمام کوکی‌های آنها را نیز ذخیره می‌کند.

دنبال‌کننده‌ی سوم شخص چیست؟(بیشتر)

برخی اوقات زمانی که از یک صفحه وب بازدید می‌کنید، بخش‌هایی از آن صفحه ممکن است از دامنه و یا سروری به جز وبسایتی که شما می‌خواستید از آن بازدید کنید، تأمین شده باشد. این یکی از قابلیت‌های مهم هایپرتکست است، اما در عین حال به یکی از دغدغه‌های حوزه‌ی خصوصی هم بدل شده است. در وب مدرن، عکس‌ها و کدهای جاسازی شده، گاهی از کوکی‌ها و یا دیگر روش‌ها برای دنبال کردن عادات رفتاری آنلاین شما استفاده می‌کنند، که بیشتر هم برای تبلیغات استفاده می‌شوند. به دامنه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، سایت‌های سوم شخص دنبال کننده (third party tracker) گفته می‌شود.

علامت‌های رنگی قرمز، زرد و سبز در برنامه‌ی Privacy Badger به چه معنا هستند؟(بیشتر)
  • سبز به معنای آن است که یک سایت سوم شخص وجود دارد، اما هنوز نشانه‌ای از دنبال کردن شما در سایت‌های مختلف دیده نمی‌شود، بنابراین این مورد می‌تواند دردسری درست نکند. وقتی که شما در ابتدا Privacy Badger را نصب می‌کنید، این علامت در بسیاری از سایت‌ها سبز خواهد بود، اما با چند برگشت به وب، برنامه به سرعت سایت‌ها را دسته‌بندی و طبقه‌بندی می‌کند و سایت‌های دنبال‌کننده را مشخص می‌کند.

  • علامت زرد رنگ به این معناست که به نظر می‌رسد سایت سوم شخص در حال دنبال کردن شما است، اما Privacy Badger، کوکی‌های آن را در لیست سفید قرار داده، چرا که به نظر می‌رسید، آنالیز کردن برای ادامه‌ی کار سایت، حیاتی است. در چنین حالتی، Privacy Badger به محتوای آن سایت اجازه‌ی بارگذاری می‌دهد، ولی سعی می‌کند که کوکی‌ها و سوپر کوکی‌های آن را نیز زیر نظر داشته باشد.

  • علامت قرمز نیز به معنی آن است که سایت سوم شخص دنبال‌کننده‌ی شناسایی‌شده به صورت کامل مسدود شده است.

Privacy Badger، رفتار هر سایت سوم شخص را بسته به زمان تحلیل می‌کند و براساس آن سعی می‌کند بهترین تصمیم را بگیرد. ولی شما می‌توانید به صورت دستی، تنظیمات آن را تغییر دهید.

چرا Privacy Badger تبلیغات را حذف می‌کند؟(بیشتر)

در واقع، هیچ دستوری مبنی بر حذف تبلیغات در برنامه‌نویسی Privacy Badger وجود ندارد. بلکه تمام تلاش این برنامه، مسدود کردن دسترسی سایت‌های سوم شخصی است که از طریق تصاویر و یا اسکریپت‌ها، به صورت مشهود و یا مخفیانه ، حتی اگر برای آنها دستوری با هدر Do Not Track ارسال کرده باشید، شما را دنبال کنند. و بیشتر سایت‌های سوم شخص دنبال کننده (و نه همه‌ی آنها)، سایت‌های تبلیغاتی هستند. وقتی که شما تبلیغی را می‌بینید، درواقع آن آگهی هم دارد به شما نگاه می‌کند و رفتار شما را دنبال می‌کند. Privacy Badger اینجاست تا جلوی این کار را بگیرد.

چرا Privacy Badger همه‌ی تبلیغات را حذف نمی‌کند؟(بیشتر)

به دلیل این که Privacy Badger در ابتدا یک ابزار افزایش حریم خصوصی است و نه یک مسدود کننده‌ی تبلیغات. تلاش سازندگان آن این است که تبلیغات را حذف نکنند، اما برای جلوگیری از آسیب دیدن حریم خصوصی کاربران، باید این کار را بکنند، چرا که معتقدند آن‌ها ذاتاً برای این کار ساخته شده‌اند. همچنین در نظر دارند تا با ارائه‌ی مشوق‌هایی به شرکت‌های تبلیغاتی، آن‌ها را ترغیب کنند که کار درست را انجام دهند. و صد البته که اگر شما کلاً از تبلیغات خوشتان نمی‌آید، می‌توانید یکی از برنامه‌های حذف تبلیغات کلاسیک را هم نصب کنید.

آیا Privacy Badger لیست سیاهی برای سایت‌های مسدود شده دارد؟(بیشتر)

نه، برخلاف دیگر ابزارهای مسدود کننده مانند ادبلاک، سازندگان Privacy Badger هیچ تصمیمی در رابطه با این که چه سایتی باید مسدود شود نمی‌گیرند، و به جای آن رفتار سایت‌ها را در مواقع مختلف رصد می‌کنند. دامنه‌ها تنها در صورتی که پس از دریافت پیام Do Not Track از سوی کدهای جاسازی شده‌ی برنامه در مرورگر، احساس شود که در حال جمع‌آوری اطلاعات شناسایی خاص هستند، مسدود می‌شوند. Privacy Badger اما لیست سفیدی دارد که شامل اسم سایت‌های سوم شخصی است که امکانات ضروری را برای سایت‌ها فراهم می کنند. این سایت‌ها به رنگ زرد نمایش داده می‌شوند و به جای مسدود کردن کل سایت، تنها کوکی‌های آنها مسدود شده‌اند. این سازش بسیار خوبی است و امیدوارند تا روزی لیستی از این سایت‌ها به عنوان سایت‌هایی که به پیام Do Not Track احترام می‌گذارند، منتشر کنند.

لیست سفید کوکی‌ها به چه شکل به وجود آمده‌است؟(بیشتر)

لیست اولیه‌ی دامنه‌هایی که باید کوکی‌های آنها به جای کل سایت مسدود شود، در یک پروژه‌ی تحقیقاتی تهیه شد که قصد داشت سایت‌های سوم شخص دنبال کننده را از سایت‌های سوم شخصی که برای دنبال کردن استفاده نمی‌شوند، تمییز دهد. سازندگان Privacy Badger در صورت نیاز، تغییراتی در این لیست اعمال خواهند کرد. اگر شما دامنه‌هایی را مشاهده کردید که به اشتباه مسدود شده‌اند یا بیش از حد مسدود شده اند، می‌توانید در پرونده Github موارد را اطلاع دهید.

آیا Privacy Badger از رهگیری اثر انگشت اینترنتی جلوگیری می‌کند؟(بیشتر)

در حال حاضر، Privacy Badger از رهگیری اثر انگشت مجازی جلوگیری نمی‌کند. اما در به روزرسانی‌های آینده، این امکان را به برنامه اضافه خواهند کرد.

آیا Privacy Badger، کوکی که من را قبلاً دنبال می‌کرده و حتی من آن را پاک کرده‌ام را هم به حساب می‌آورد؟(بیشتر)

بله، Privacy Badger کوکی‌هایی که ممکن است برای دنبال کردن شما مورد استفاده قرار بگیرند و جایی که از آن آمده‌اند را، حتی اگر شما کوکی‌های مرورگرتان را پاک کرده باشید، زیر نظر می‌گیرد. (اما در مرورگر فایرفاکس، در صورت اجرای مرورگر در حالت جست و جوی خصوصی، Privacy Badger به صورت خودکار از کار می‌افتد و زمانی که به حالت جست و جوی معمولی در وب بازگردید، مجدداً اجرا خواهد شد. حالت مشابهی در صورت تنظیم عدم ضبط هیچ تاریخچه‌ای رخ خواهد داد).

مجوز Privacy Badger چیست؟ کد منبع این نرم‌افزار کجاست؟(بیشتر)

Privacy Badger یک نرم‌افزار بر اساس کد GPLv3 است که بر مبنای نسخه‌‌ی ارتقا داده شده‌ی ادبلاک طراحی شده است. شما می‌توانید کدهای Privacy Badger را در Github مشاهده کنید. هم چنین برای این نرم‌افزار یک لیست نامه‌ی توسعه‌دهندگان وجود دارد. Privacy Badger زیر نظر سیاست‌های حوزه‌ی خصوصی برای نرم‌افزارهای Electronic Frontier Foundation اداره می‌شود.

Privacy Badger چطور Widget شبکه‌های اجتماعی را اداره می‌کند؟(بیشتر)

Widgetهای شبکه‌های اجتماعی مانند گزینه‌ی پسندیدن در فیسبوک، گزینه‌ی توییت در توییتر و گزینه‌ی +1 در گوگل پلاس، عادات شما را دنبال می‌کنند. حتی اگر بر روی آنها کلیک نکنید، شرکت‌ها عموماً می‌توانند متوجه شوند که شما از چه صفحه‌ای که Widget در آن قرار دارد بازدید کرده‌اید. در نتیجه، Privacy Badger عموماً این اختیار خارج از دستور را از آنها سلب می‌کند. نسخه‌ی جدید Privacy Badger یک امکان جدید اضافه کرده است که به جای ‌آنها، نسخه‌هایی پایدار جایگزین می‌کند که حتی شما می‌توانید بر روی آنها کلیک کنید، این امکان جدید از پروژه‌ای به نام ShareMeNot به عاریت گرفته شده است. شما توسط این جایگزین‌ها دنبال نخواهید شد، مگر این که بر روی آنها کلیک کنید. Privacy Badger در حال حاضر به خوبی می‌داند که چگونه این Widgetها را در صورتی که احساس کند شما را دنبال می‌کنند، دست کاری کرده و از کار بیاندازد. این مسأله در رابطه با Widget سایت‌های فیسبوک، گوگل، لینکدین، توییتر و Stumbleupon قابل اجراست. البته ذکر این نکته الزامی‌ست که Privacy Badger این Widgetها را جایگزین نمی‌کند، مگر این که آنها به دلیل دنبال کردن شما، مسدود شده باشند. اگر شما Widget اصلی یک شبکه اجتماعی را مشاهده کردید، این بدان معناست که آن Widget، شما را دنبال نمی‌کند یا این که سایت جایگزینی برای خود در نظر گرفته است. برای جلوگیری از سردرگمی، Widget جایگزین شده توسط Privacy Badger، در گوشه‌ی پایینی خود، تصویر کوچکی از علامت برنامه را خواهند داشت. برای تعامل با یک Widget جایگزین شده، روی آن کلیک کنید. براساس نوع Widget، برنامه شما را مستقیماً به صفحه‌ی به اشتراک گذاشته شده هدایت می‌کند(مانند یک پست در توییتر) یا این که Widget اصلی سایت را فعال کرده و اجرا می‌کند.(مانند گزینه‌ی پسندیدن در فیسبوک که به شما می‌گوید چند نفر دیگر از دوستان‌تان هم آن مطلب را پسندیده‌اند.) در حالت دوم، شما همچنان نیاز دارید که از Widget اصلی برای تعامل و کار کردن استفاده کنید.

آیا Privacy Badger، هر کوکی را کوکی دنبال‌کننده می‌داند؟(بیشتر)

خیر. Privacy Badger تمام کوکی‌های سایت‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند، و کوکی‌های یگانه‌ای که حاوی کدهای رهگیری هستند مسدود می‌شوند، در حالی که کوکی‌های با آنتروپی پایین که برای مقاصد دیگر مورد استفاده هستند، می‌توانند به کار خود ادامه دهند. به عنوان مثال، کوکی که حاوی کد LANG=fr برای انتخاب زبان است، یا کوکی که اطلاعات بسیار مختصری راجع به بازدیدهای کاربر از تبلیغات را جمع آوری می‌کند، اجازه دارند سرویس خود را ارائه دهند و بقیه که برای جمع آوری اطلاعات کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند مسدود خواهند شد.

چرا برخی مواقع علامت Privacy Badger در فایرفاکس نمایش داده نمی‌شود؟(بیشتر)

در مرورگر فایرفاکس، در صورت اجرای برنامه در حالت جست و جوی خصوصی(Private Browsing) و یا عدم ذخیره‌ی تاریخچه، افزونه‌ها برای اجرای خودکار نیاز به اجازه‌ی ویژه دارند. نسخه‌ی آلفای Privacy Badger از شما اجازه‌ی این کار را نمی‌خواهد، چرا که برای مسدود کردن سایت‌های سوم شخص، نیاز به دسترسی به تاریخچه بازدیدهای شما دارد. بنابراین، در صورتی که یکی از این تنظیمات را در مرورگر خود داشته باشید، Privacy Badger اجرا نخواهد شد.

آیا شما از هیچ مرورگری به جز کروم و فایرفاکس پشتیبانی می‌کنید؟(بیشتر)

سازندگان Privacy Badger امیدوارند تا در آینده‌ی نزدیک Privacy Badger را برای مرورگرهای اوپرا و فایرفاکس موبایل تهیه کنند. متأسفانه در حال حاضر قادر به پشتیبانی اینترنت اکسپلورر و سافاری نیستند، که دلیل آن تفاوت فنی در ساختار این مرورگرها با ساختار Privacy Badger است.

من یک باگ پیدا کرده ام. حالا باید چه کاری انجام دهم؟(بیشتر)

در قدم اول، لیست باگ‌های پیدا شده برای فایرفاکس و کروم را چک کنید تا مطمئن شوید کسی پیش از شما این باگ را گزارش نکرده است. اگر باگ همچنان گزارش نشده است، شما می‌توانید باگ‌ها را در گیت هاب گزارش دهید. در صورتی که حساب کاربری در گیت هاب ندارید، می‌توانید به عنوان یک کاربر ناشناس به سایت وارد شوید.

چطور می‌توانم از Privacy Badger حمایت کنم؟(بیشتر)

حمایت‌های مالی افراد مستقل، حدوداً نیمی از بودجه‌ی EFF را تشکیل می‌دهد که به این بنیاد اجازه‌ی کار کردن بر روی برنامه‌ها، با توجه ویژه به کاربران را می‌دهد. اگر شما تمایل دارید به توسعه‌ی پرایوسی بجر و دیگر نرم‌افزارهای مشابه آن کمک کنید تا اینترنت جای امن‌تری برای همه باشد، می‌توانید از طریق این صفحه به این بنیاد با کمک‌های نقدی خود کمک کنید.

اپ اندروید پس‌کوچه را دانلود کنید

دانلود
بازگشت به بالا